همه چیز در مورد عمل جراحی شاخک های بینی

عمل جراحی شاخک های بینی

هدف از عمل جراحی شاخک های بینی چیست؟ آیا با جراحی شاخک های بینی مشکلات تنفسی بیمار درمان خواهد شد؟

شاید با خود فکر کنید که نقش این شاخک ها در حفره ی بینی چیست و اختلال در عملکرد آن ها چه تاثیراتی را به دنبال خواهد داشت؟!؟

اگر مشتاق دریافت پاسخ سوالات مذکور هستید با ادامه ی مطلب همراه باشید.

 شاخک های بینی چیست؟

  • شاید در اولین قدم ماهیت و نقش شاخک های بینی ذهنتان را به خود درگیر سازد!!!

در واقع شاخک های بینی یا همان توربین ها (Nasal Turbinates) باعث معتدل شدن هوای تنفسی (گرم و مرطوب کردن حفره بینی هنگام نفس کشیدن) می شوند.

برخی مواقع این شاخک ها بنا به دلایل متفاوتی، بزرگ و حجیم می شوند. به دنبال این امر راه تنفسی فرد مسدود و دچار اختلالات تنفسی می شود.

این برجستگی های استخوانی به واسطه ی لایه های مخاطی پوشانده می شوند. به طور معمول در هر حفره ای بینی، سه شاخک فوقانی، میانی و تحتانی قرار گرفته است.

نقش شاخک های بینی

این شاخک ها باعث افزایش سطح پوششی حفره ی بینی خواهند شد. مژک های موجود در پوشش مخاطی این شاخک ها باعث معتدل شدن هوای حفره ی بینی و مرطوب شدن آن می شوند.

از نظر درمانی تحرک مژک های موجود در شاخک های بینی باعث جذب میکروارگانیسم های آلوده کننده ی موجود در هوای تنفسی می شوند و به دنبال این امر باعث انتقال هوای پاکیزه و گرم به شش ها ریه های انسان خواهند شد.

عمل جراحی شاخک های بینی

عمل جراحی شاخک های بینی

علل بزرگ شدن شاخک های بینی

همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد؛ عوامل مختلفی سبب بزرگی و حجیم شدن شاخک های بینی و ایجاد اختلالات تنفسی برای بیمار خواهند شد.

عروق موجود در شاخک های بینی باعث تغذیه رسانی آن ها می شوند. حال اگر مقدار خونرسانی به این مویرگ ها افزایش یابد، با بزرگ شدن طبیعی و نرمال شاخک های بینی مواجه خواهیم شد. این بزرگ شدن طبیعی باعث افزایش سطح تماس مژک ها با هوای تنفسی و تصفیه ی بهتر آن خواهد شد.

با این حال بزرگ شدن بیش از اندازه و غیرطبیعی این شاخک ها باعث بسته شدن راه هوایی بینی و مشکلات تنفسی می شود. عواملی نظیر:

  1. انحراف تیغه ی بینی
  2. عدم تخلیه ی مناسب ترشحات سینوسی
  3. عفونت سینوس (سینوزیت مزمن و…)

در بزرگ شدن بیش از اندازه ی شاخک های بینی و ایجاد مشکلات تنفسی برای بیمار نقش مهمی دارند.

بیشتر بخوانید: “درمان قطعی انحراف بینی” – “جراحی سینوس عفونی

درمان بزرگ شدن شاخک های بینی

با انجام معاینات دقیق توسط متخصص گوش، حلق و بینی می تواند علت بزرگ شدن شاخک های بینی را به درستی تشخیص داد. با تشخیص علت این عارضه جراح پلاستیک می تواند بهترین راه را برای درمان عوارض موجود و باز شدن راه تنفس بیمار، انتخاب نماید.

  • در برخی موارد برای تشخیص این عارضه ممکن است پزشک از طریق روش آندوسکوپی اقدام نماید.

روش های درمانی مورد استفاده برای این عارضه با توجه به پارامترهایی نظیر: اندازه ی بزرگی شاخک ها، عوارض های ناشی از آن و میزان مسدود شدن راه تنفس از طریق بینی، متفاوت می باشد. در ادامه به معرفی روش های شایع برای درمان بزرگی شاخک های بینی می پردازیم:

اگر شدت بزرگی شاخک ها کم باشد:

  • می توان از داروهای مخصوص مانند: داروهای ضد حساسیت و حاوی کورتون استفاده نمود.

اگر شدت بزرگی شاخک ها زیاد باشد:

  • در این حالت مصرف داروهای ضد حساسیت نتیجه ی مناسبی ایجاد نمی کند. بنابراین عمل جراحی شاخک های بینی می تواند به درمان عوارض موجود کمک شایانی نماید.
علت بزرگ شدن شاخک های بینی

علت بزرگ شدن شاخک های بینی

نحوه جراحی توربینوپلاستی

در اصطلاح پزشکی به عمل شاخک های بینی، جراحی توربینوپلاستی اطلاق می شود. این جراحی به دو روش صورت می پذیرد. این دو روش عبارتند از: برداشتن قسمت کوچکی از شاخک های بینی و یا سوزاندن آن.

  • دقت داشته باشید که برداشتن قسمت جزئی از شاخک های بینی باید کاملا ماهرانه صورت گیرد تا آسیبی به مژک های این ناحیه وارد نشود.

فیلم جراحی شاخک بینی

در اکثر مواقع می توان با جراحی آندوسکوپی این عارضه را درمان نمود. با این حال حین عمل جراحی زیبایی بینی نیز می توان شاخک های بزرگ شده ی حفره ی بینی را کوچک و مشکلات تنفسی ناشی از آن را برطرف کرد.

در این قسمت ویدیوی عمل جراحی شاخک های بینی، توسط دکتر هیربد بهنام (جراح و متخصص گوش حلق و بینی) را مشاهده می نمایید:

چکیده مطلب

اگر عمل جراحی شاخک های بینی توسط متخصص گوش و حلق و بینی مجرب و حاذق صورت نگیرد؛ ممکن است مژک های موجود در این نواحی آسیب های جدی ببینند و به دنبال آن عملکرد شاخک های بینی تضعیف شده و بیمار هنگام تنفس احساس سوزش در حفره ی بینی خود داشته باشد.

بنابراین می توانید با دقت در انتخاب بهترین جراح بینی در تهران، از ایجاد این عوارض نامطلوب جلوگیری کنید و عمل موفقیت آمیز توام با نتایج رضایت بخش را به خود هدیه دهید.

شما عزیزان می توانید برای کسب مشاوره و اطلاعات لازم جهت عمل جراحی شاخک های بینی از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره ی تماس: ۰۲۱۲۲۶۱۵۳۹۴ و مشاوره رایگان: ۰۹۲۰۳۱۸۲۳۲۸
صفحه اینستاگرام دکتر هیربد بهنام

پاسخ

هشت + یک =

Call Now Button